Perfumeryjne oscary, czyli top 10 najciekawszych premier zapachowych 2023 roku

Rynek kosmetyczny w Polsce w 2023 roku. Jaką rolę odegrała w nim branża perfumeryjna?

Ubiegły rok był zdecydowanie bardzo gorącym okresem dla rynku kosmetycznego w Polsce. Jak wskazują analitycy, tuż po zakończeniu pandemii COVID-19 nastąpiło wyraźne ożywienie branży beauty, które będzie prawdopodobnie utrzymywać się przez kolejne lata. Szacuje się, że do 2027 roku globalna branża beauty może osiągnąć wartość sięgającą nawet do 580 miliardów dolarów.

A jak sytuacja ta prezentuje się w Polsce? Otóż w 2023 roku rynek kosmetyczny w Polsce doświadczył wzrostu o około 6,2%, osiągając tym samym wartość 31 mld zł. Na szczególną uwagę zasługują tu produkty do higieny osobistej, które odnotowały największy wzrost sprzedaży spośród wszystkich produktów. Co ciekawe, Polacy coraz chętniej sięgają po produkty marek własnych, co wynika m.in. z kwestii finansowych i świadomości obniżonego budżetu. Jak wynika z raportu Gemius, przeciętny polski konsument wydał w 2023 roku na zakupy kosmetyków i perfum średnio 8% więcej niż w roku poprzednim, płacąc za nie około 140 zł miesięcznie.

I choć wydawać by się mogło, że spore ograniczenia postpandemiczne, jak również obawy związane z wojną za naszą wschodnią granicą mogą mocno wpłynąć na zachowania zakupowe konsumentów, to widzimy, istnieje duża szansa na to, że wartość rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała i kąpieli będzie systematycznie wzrastać, podobnie jak wartość rynku perfum. Długoterminowe prognozy do 2028 roku wskazują z kolei na rosnącą dominację kosmetyków do pielęgnacji twarzy na światowym rynku kosmetycznym.

Perfumeryjni zwycięzcy 2023 według Fragrantica Polska

Nie da się ukryć, że rok 2023 obfitował w wiele zmian zarówno na rynku kosmetycznym, jak i na rynku perfumeryjnym. Do sprzedaży trafiły nowe kompozycje zapachowe, które skradły serca miłośników niebanalnych zestawień zapachowych, a także tych klasycznych esencji, które są prawdziwym pewniakiem na niemal każdą okazję. Ciekawe podsumowanie przygotował na ten temat portal Fragrantica Polska, który opublikował wyniki Nagród w głosowaniu Czytelników Fragrantica 2023.

Wśród laureatów wskazanych w poszczególnych kategoriach znaleźć można:

  1. Najlepsze perfumy 2023 roku dla kobiet: Burberry Goddess Edp
  2. Najlepsze perfumy 2023 roku dla mężczyzn: Givenchy Gentleman Reserve Privee Edp
  3. Najlepsze perfumy 2023 roku unisex: Lattafa Khamrah Perfumes
  4. Najlepsze perfumy niszowe 2023 roku: Sugar Leather Une Nuit Nomade
  5. Najlepsze morskie perfumy: Hermes Eau des Merveilles Blue Edt
  6. Najlepsza dżungla perfumach: Thierry Mugler Aura Edp
  7. Najlepsze perfumy wszech czasów dla kobiet: Thierry Mugler Angel Edp
  8. Najlepsze perfumy wszech czasów dla mężczyzn: Dior Homme Intense Edp
  9. Najlepsze perfumy niszowe wszech czasów: Essential Parfums Bois Imperial Edp

Czy zgadzamy się z tym zestawieniem? W dużej mierze TAK! Chcielibyśmy jednak wskazać Wam dziś kilka zapachowych perełek, które ujrzały światło dzienne w ubiegłym roku i zasługują, naszym zdaniem, na szczególną uwagę. A zatem zabieramy się do pracy!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania